You are here

Z jakiego powodu sterowniki miały wpływ na rozwinięcie nowoczesnej automatyki, rodzaje stosowanych obecnie sterowników

Współczesna automatyka w coraz większym stopniu używa nowoczesne rozwiązania elektryczne i elektroniczne. Początkowo układy sterujące wykonywano w oparciu o elementy półprzewodnikowe, i miały one postać skomplikowanej sieci, z nierozłącznymi połączeniami między poszczególnymi elementami. Lecz podejście tego typu nie należało do praktycznych, bo jakiekolwiek zmiany w konfiguracji wymagały dużego nakładu pracy przy zamianie połączeń.

Sterowniki PLC
Z tego też powodu wraz z coraz większą popularnością mikroprocesorów automatycy zaczęli intensywnie wykorzystywać układy, które algorytm sterowania zapisane miały w pamięci. Dzięki temu modyfikacja labo rozbudowa takiego układu przeważnie się sprowadzała do zmiany algorytmu sterującego, bez konieczności przepinania jakiś przewodów i kabli. Dało to niespotykane dotąd możliwości dla automatyków i inżynierów, dzięki takim sterownikom w oparciu o standardowy układ mogli go wykorzystywać w różnorodnych projektach.

I cała automatyka poszła właśnie w tę stronę, dziś sterowniki PCL są tak rozpowszechnione, że praktycznie nie wykorzystuje się innych rozwiązań. Obecnie rynek sterowników przemysłowych obejmuje kilkanaście firm i kilka tysięcy modeli sterowników, począwszy od najmniejszych, do prostych zastosowań, aż po wielkie sterowniki używane w największych liniach produkcyjnych - .

Zdecydowana większość stosowanych sterowników posiada modułową budowę, czyli można je bardzo łatwo łączyć ze sobą i przyłączać rozmaite urządzenia zewnętrzne. Bardzo w ostatnim czasie zaczęły się również rozwijać możliwości kodowania sterowników PCL. Każdy z producentów tego typu urządzenia daje równocześnie szereg narzędzi, dzięki jakim programowanie (https://www.wsiz.wroc.pl/certyfikacje-i-kursy/programowanie/) i testowanie układów sterujących jest bardzo proste.

Takie programy mają na przykład interfejsy graficzne, dzięki którym projektowanie układu sprowadza się do ułożenia odpowiednich klocków i zależności między nimi. Zwiększa się także wydajność samych sterowników, obecnie posiadają one tak potężne możliwości obliczeniowe, jak najlepsze zestawy komputerów sprzed kilkunastu lat.