You are here

Wpływ rozwoju technologicznego na rozrost projektowania klawiatur

Postęp elektroniczny obecnych czasów oddziałuje również na rozwój klawiatur, które są stałym elementem wielu akcesoriów technologicznego. Modeli jest wiele, od membranowych – tanich, wytrzymałych, dających wiele możliwości, po dotykowe – mniej wytrzymałe, ale za to modernistyczne i miłe dla oczu.
Klawiatury membranowe – warte uwagi, dające wiele możliwości odejście od standardowych klawiatur. Popyt na tego typu klawiatury foliowe, chociaż istnieją one już od lat, nadal ma miejsce.Dlaczego? Ponieważ są dobrą alternatywą dla klasycznych klawiatur w sytuacjach wymagających wyjątkowej wytrzymałości – są szczególnieodporne pod względem ewentualnych awarii chemicznych, mechanicznych i klimatycznych. Mogą być wykorzystywane do tworzenia urządzeń wodoszczelnych jak i pyłoszczelnych. Kolejny plus to możliwości wizjonerskie – dzięki foliowej, naklejanej górnej powierzchni, dają możliwość na umiejscowienie tam dowolnej grafiki, co nadać może specyficzny charakter, a przez to zwiększyć efektywność całego urządzenia. Ich rozgłos jest również zasługą niskiej ceny dzięki niewielkim kosztom wytwarzania – jest to ważna zaleta przy wykorzystywaniu owych klawiatur w produkcji hurtowej.
Klawiatury ekranowe, czyli o drogiej innowacji.
Klawiatura
Author: montillon.a
Source: http://www.flickr.com
Klawiatury ekranowe, w odróżnieniu od membranowe, mają wysokie ceny (w tym przypadku również wiąże się to z kosztami wytwarzania) oraz są mało odporne. Mimo to, od niedawna gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na nie. Spotkać je można najczęściej w telefonach komórkowych, znajdują masę klientów . Funkcjonują w sposób następujący – użytkownik przeciągając rysikiem stworzonym właśnie do tego celu po jej powierzchni wprowadzając delikatne dotknięcia, które przypominają naciskanie konkretnych znaków na klasycznych klawiaturach - . Ich zaletą jest nowatorski design i możliwość programowej modyfikacji rozkładu klawiatury – takiej możliwości nie dają standardowe. Wadą natomiast jest brak takiej odporności na uszkodzenia a także wariantów użytkowych jak w przypadku klawiatur membranowych.