You are here

W jaki sposób funkcjonuje centrala telefoniczna? Z jakich podzespołów jest złożona?

Mamy wiele urządzeń, jakich nie spotyka się na co dzień, a pełnią one bardzo ważną rolę. Działają one poniekąd "w tle" dając bezawaryjną pracę wielu różnego rodzaju urządzeniom.
centrala telefoniczna
Author: Piotr Drabik
Source: http://www.flickr.com


Poniżej opiszemy zespół urządzeń, jaki pozwala na niezakłóconą komunikację przez telefon.


siemens
Author: Ingo
Source: http://www.flickr.com


Przykładem jest centrala - kontynuuj - telefoniczna, jaka jest złożona ze sporej ilości podzespołów pozwalających połączyć się ze sobą abonentom sieci telefonicznej w celu wymiany różnych informacji. Zespół takich urządzeń można rozdzielić na dwie grupy. Pierwsza to tak zwana grupa komutacyjna pomagająca zestawić ze sobą połączenia. Natomiast reszta jest odpowiedzialna za właściwą pracę całej centrali. jakość oraz stopień zaawansowania central może być dość różny, zależnie od tego, kiedy je zrobiono. Mowa w tym wypadku o technologii analogowej i cyfrowej, jaka jest oczywiście bardziej nowoczesna. W tych dwóch przypadkach inaczej wygląda sposób funkcjonowania, lecz również przekazywania informacji.


We wspomnianej grupie sprzętów komutacyjnych znajdują się łącznice telefoniczne. One właśnie odpowiadają za zestawienie ze sobą łączy w ten sposób, aby mogło zostać przeprowadzone rozmowę. Sama łącznica składa się także z szeregu podzespołów, do jakich należą między innymi Urządzenia sterujące, łącza abonenckie oraz międzycentralowe, sieć połączeniowa, czy wyposażenie linowe. Łącznice sterowane są ręcznie lub automatycznie. Ten ostatni sposób jest elektroniczny, cyfrowy lub elektromagnetyczny.
To jedynie krótki skrót objaśniający czym tak naprawdę jest centrala telefoniczna jak również z czego się składa. Bardziej złożony opis na pewno wymagałby zagłębienia się w bardziej zawiłe oraz techniczne detale.