You are here

Renowacja urządzeń RTV i AGD

Wielu zapaleńców sprzętu muzycznego wraca do urządzeń stworzonych w latach 70 bądź 80 ubiegłego stulecia. Był to okres niezwykle szybkiego rozwoju sprzętu audio i odtwarzaczy płyt analogowych. Aktualnie na giełdach i na stronach internetowych można nabyć niewątpliwe perełki z tamtych lat, za nieduże pieniądze.

Zestaw kina domowego marki Philips
Author: Philips
Source: Philips
Niestety, sprzęt tego typu z czasem ulega degradacji – rezystory nie mają już swoich właściwości, kondensatory są uszkodzone a transformatory dawno uległy korozji. Na szczęście reperacja takich urządzeń nie zalicza się do kłopotliwych i wielu miłośników dobrego brzmienia robi to samodzielnie, używając materiałów dostępnych w sklepach i internecie.

Wzmacniacze muzyczne Wzmacniacz to urządzenie, wzmacniające sygnał pochodzący z urządzeń (gramofon, odtwarzacz CD, magnetofon itp.) i później przenosi go na zestaw nagłaśniający. Urządzenia te pracują w dużym obciążeniu, co znaczy że po pewnym czasie używania tego rodzaju sprzęt może być już poważnie zużyty i może wymagać renowacji. Odświeżenie wzmacniaczy audio polega najczęściej na wymianie każdego tranzystora, oporników i pozostałych pomniejszych elementów elektronicznych, oraz na wyczyszczeniu płytki drukowanej. Części zamienne można znaleźć w każdym sklepie elektronicznym, ich listę można odszukać w instrukcjach serwisowych, które dostępne są na forach entuzjastów takich urządzeń, np. tu znajdziesz potrzebne elementy do naprawy: części wymienne North.pl (części wymienne North.pl)części wymienneGramofony Gramofon jest prostym przyrządem zmieniającym analogowy sygnał z płyty gramofonowej na impuls elektryczny, który później jest doprowadzany do wzmacniacza. Aktualnie sprzedaje się niezbyt dużo tego typu urządzeń, toteż ich ceny są niezbyt wysokie. Fani analogowej płyty niejednokrotnie decydują się więc na kupno bardzo starego urządzenia, wymagającego jedynie drobnej renowacji. Często powtarzającym się problemem spotykanym w starych odtwarzaczach jest zużyta igła. Na szczęście, na stronach internetowych można znaleź gramofonowe igły www.north.pl (gramofonowe igły www.north.pl)gramofonowe igły ) do właściwie każdego modelu wkładki gramofonowej, jakie były montowane w chętnie kupowanych modelach. Należy mieć jednak na uwadze, że igła gramofonu jest wykonana z diamentu i jest jedną z najdroższych części w całym urządzeniu. Gramofon może wymagać ponadto odpowiedniego ustawienia i wymiany paska napędowego. Są to jednak nieskomplikowane zadania, jakie krok po kroku są zilustrowane w sieci.