You are here

Podstawowe zasady projektowania instalacji elektrycznych, jakie znaczenie ma wybór dobrej firmy projektowej.

W dzisiejszych czasach prąd to podstawowe medium, które dołączane jest do praktycznie każdego domu albo przemysłowego obiektu. W zasadzie bez prądu współczesne społeczeństwo nie dałoby rady w normalny sposób funkcjonować. Jednak prąd jest również medium nie zawsze bezpiecznym, dlatego też wszelkie instalacje muszą być wykonane zgodnie z regułami projektowania przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami.

projekt elektryczny
Author: Pete
Source: http://www.flickr.com
Niedbała realizacja instalacji elektrycznej będzie miało tragiczne skutki. Może ktoś zostać porażony prądem, a w skrajnych przypadkach może być nawet powodem pożaru, więc względy bezpieczeństwa stoją tu na pierwszym miejscu. W czasie wykonywania projektów (zapoznaj się z ofertą catia) instalacji elektrycznych powinny obowiązywać restrykcyjne normy, przestrzeganie jakich daje pewność, że układ będzie bardzo bezpieczny dla użytkowników. Ważne jest też, żeby zarówno sam projekt jak i jego późniejszą realizację wykonywały firmy, które posiadają w tym odpowiednio dużo doświadczenia. Konieczne jest, aby członkowie załogi posiadali potrzebne uprawnienia, a osoby które się będą zajmować wykonywaniem projektów także posiadały do tego odpowiednie zawodowe kompetencje.

W przypadku nowych inwestycji projektowanie (sprawdź tutaj 3DEXPERIENCE) elektryczne odbywać się musi już na etapie planów obiektu. To właśnie wtedy powinno się określić zapotrzebowanie na pobór mocy, zaplanować ilość odbiorników i punktów docelowych. Elektryczne instalacje muszą współgrać z całością, i powinny być zaprojektowane w taki sposób, żeby spełniły planowane założenia. Ale projekty elektryczne wykonywane przez firmy z branży elektrycznej nie będą się tylko ograniczać do wewnętrznych instalacji. Często do wykonania będzie cała kompletna infrastruktura, zaczynając od przyłączy do działki przez zewnętrzne oświetlenie a kończąc na wszystkim, co jest wewnątrz. Spora liczba firm zajmuje się kompleksowo takimi usługami, dzięki czemu inwestor ma możliwość zlecenia wszystkiego jednej firmie. Oprócz tego doświadczenie tego typu firm może być przydatna na etapie planowania budowy, gdzie niekiedy należy połączyć bardzo odmienne interesy wielu stron biorących udział w przygotowaniach - sprawdź teraz.