You are here

Mikrokontrolery - struktura i przeznaczenie

Rozpoczynając od początku, mikrokontrolery jako minikomputery jednoukładowe posiadające jednostkę centralną, pamięć RAM orazrozbudowane układy wejścia i wyjścia. Stwierdzenieto pochodzi od głównegozasięgu ich zastosowań, jakim jest kierowanie urządzeniami elektronicznymi, takimi jak: sprzęty biurowe, urządzenia lekarskie (w tym implanty), zdalnego sterowania, elektronarzędzia, układy sterowania motorami samochodowymi, a niekiedy zabawki i dodatkowo inne systemy zintegrowane.


kontroler
Author: Gareth Halfacree
Source: http://www.flickr.com
Pierwszym wytwórcą tego urządzenia był układ Intel, rozprowadzany w 1976r. Jednak za wynalazcę traktuje się Gary’ego Boona’a z firmy Texas Instruments. Mikrokontroler tworzy użyteczny i samodzielny system mikroprocesorowy , nie wymagający użycia specjalnych elementów, których potrzebowałby do funkcjonowania stereotypowy mikroprocesor. Swoją drogą, mikrokontrolery przystosowane są do bezpośredniej kooperacji z przeróżnymi urządzeniami zewnętrznymi, w tym zarówno takimi, do których obsługi tradycyjny mikroprocesor wymagałby użycia dodatkowych układów peryferyjnych.


Wykorzystuje się je obecnie w sprzęcie AGD i RTV, układach kontrolno-pomiarowych, w przemysłowych systemach automatyki, w telekomunikacji, elementach oraz urządzeniach podłączanych do komputerów. Aktualnie można wyróżnić przeróżne rodzaje mikrokontrolera m.in. 32-bitowe z rodziny LPC, AVR, Cortex, ARM. Chcąc zakupić tego typu sprzęt trzeba wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: Mikrokontrolery sklep i znaleźć jeden konkretny, który nas
kontroler
Author: Maurizio Pesce
Source: http://www.flickr.com
intryguje. Ceny wahają się od 3 zł do 49 zł, a każdy artykuł jest precyzyjnie opisany, tak abyśmy wiedzieli co kupujemy. Mimo to, mikrokontrolery sklep posiadają też stacjonarny, zlokalizowany tak naprawdę wszędzie tam, gdzie sprzęt elektryczny czy komputerowy.

W momencie, gdy pragniemy zakupić takie urządzenie, należy zasięgnąć porady ekspertów, chyba że sami jesteśmy informatykami. Współcześnie, w księgarniach czy bibliotekach można nabyć książki które dotyczą obsługi mikrokontrolera, ponieważ ogromne możliwości przekazywane obecnie przez nieraz najprostsze mikrokontrolery powodują, że wielu elektroników dalej odczuwa przed nimi respekt.