You are here

Które profesjonalne oświetlenie w największym stopniu poradzi sobie na scenie?

Światło było znane na scenach muzycznych i dramatycznych od najdawniejszych czasów. Jeszcze kilkanaście lat temu typowe było stosowanie ciężkich i nieporęcznych lamp scenicznych, których zasadniczymi wadami było duże zużycie prądu oraz to że w dużym stopniu nagrzewały się do wysokich temperatur.
Ciepło od poziomu  1
Author: INPLUS PR
Source: INPLUS PR
Sztuka tego rodzaju w ostatniej dekadzie przeszła jednak wielką przemianę. W miejsce głowic scenicznych wykorzystuje się obecnie lampy ledowe, które są lekkie, energooszczędne, a przy tym mogą być obsługiwane i synchronizowane komputerowo, co pozwala na stworzenie fenomenalnych efektów wizualnych. Na estradach wykorzystuje się ponadto głowice laserowe, które świetnie współgrają z urządzeniami do wytwarzania dymu, oraz inne pomniejsze elementy do oświetlania jak np. węże świetlne czy taśmy led.

Zawód oświetleniowca

W ostatnim czasie powstała nawet specjalność tzw. v-jay’a, czyli człowieka będącego specjalistą w oprawie oświetleniowej koncertów muzycznych. Tego rodzaju specjaliści opracowują widowiska wizualne dla muzyków, współpracują z Djami, są oprócz tego pracownikami klubów muzycznych, w których pomagają w instalacji urządzeń oświetleniowych.

Terapia światłem
Author: Sigma
Source: Sigma
Najważniejszym wyposażeniem v-jaya jest konsoleta sterująca. Taka konsoleta przypomina tę stosowaną przez akustyków – wyposażona jest w suwaki, ekrany dotykowe i pokrętła. Pozwala na zaprogramowanie uprzednio wymyślonego programu wizualnego (przykładowo połączonym z tzw.

Zaciekawił Cię ten opis? Jeżeli tak, to wejdź do następnego zagadnienia i czytaj dalej połyskomierz o tym, co bardzo Cię ciekawi.

setem Djskim), bądź ręczne sterowanie głowicami do oświetlania, przykładowo w trakcie koncertu. Tego rodzaju urządzenie umożliwia oprócz tego współpracę z rzutnikami i pokazywanie dodatkowych obrazów.

Niezbędny będzie Ci link, który będzie zawierał dużo skrupulatnych wiadomości? Zapraszamy więc do naszej kolejnej strony.Oświetlenie niedrogo

Sprzęt do oświetlenia jest aktualnie na tyle tani, że wielu Djów, pracujących na imprezach lub weselach, może nabyć własny komplet dostosowany do własnych wymagań. Tacy artyści zazwyczaj używają głowic laserowych, urządzeń do produkcji dymu, do popularnych sprzętów należy poza tym tzw. taśma led.

Tego rodzaju taśmy są bardzo widowiskowe, gdy umieszcza się je np. u podstawy konsolety. Są one dodatkowo zaopatrzone w mikrofon, który dopasowuje aktualne oświetlenie do odtwarzanej muzyki. Istnieje ponadto możliwość synchronizacji kilku taśm z jednym mikrofonem, tak żeby wyświetlały one dokładnie taki sam efekt.