You are here

Kilka ważnych informacji na temat projektowania standardowych instalacji elektrycznych w domach oraz mieszkaniach.

W chyba każdym obiekcie przemysłowym czy domu znajduje się elektryczna instalacja. Tak naprawdę dla większości z nas jest to tak naturalne, że po prostu się nie zwraca uwagi na to, co najwyżej wtedy, gdy w jakimś momencie braknie prądu i będzie trzeba używać świeczek. Odpowiednio zaprojektowana instalacja będzie bezpieczna i funkcjonalna, nawet przy nieprzewidzianych kłopotach ze zwarciami albo przepięciami. Przepisy bardzo precyzyjnie określają tu wszelakie zasady, jakimi trzeba się kierować przy jej projektowaniu, a z powodu bezpieczeństwa nie można ich łamać. Przewody elektryczne znajdują się cały czas pod napięciem, jakie może być nawet przyczyną śmierci, z tego też powodu nie można sobie pozwolić na żadne zaniedbania w tych sprawach. Dodatkowo pozorne oszczędności w formie za cienkich przewodów mogą spowodować ich przegrzewanie się, a w niektórych sytuacjach nawet pożar. Najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie do tego zawodowego elektryka, który zaprojektuje całość w taki sposób, żeby spełnić wszystkie oczekiwania i równocześnie zachować odpowiednie zasady.
sprzęt - odzwierciedlenie
Author: Marcin Polak
Source: http://www.flickr.com
Jedną z istotniejszych spraw przy projektowaniu tego typu instalacji będzie wybór dobrych przewodów . Kable elektryczne są najczęściej wykonane z dwóch podstawowych materiałów, to znaczy miedzi albo aluminium. Ze względu na dużo korzystniejsze parametry w typowym budownictwie dużo popularniejsze są przewody miedziane, tak naprawdę one stanowią standard od około dwudziestu lat. Przewody przyłączeniowe miedziane są dużo mniej odporne na procesy chemiczne, posiadają też dużo większą przewodność i wytrzymałość mechaniczną. Oferowane są one w wielu różnych odmianach, o średnicach od dziesiątych części do nawet kilkuset milimetrów kwadratowych, przez co można je precyzyjnie dobrać w zależności od obciążenia.

sprzęt - selfie
Author: Arkadiusz Sikorski
Source: http://www.flickr.com
Przy standardowych instalacjach najczęściej stosuje się przewody mające średnicę 2,5 mm2, jakie w zupełności starczają na typowe zastosowania. Jeśli ktoś jednak by chciał korzystać z jakiś mocnych sprzętów, to niezbędna będzie też bardziej wytrzymała instalacja do tego - kable (patrz https://lapppoland.lappgroup.com/produkty/katalog/przewody-sterownicze-i-przylaczeniowe/serwonapedy/plaszcz-pvc-certyfikowany/przewody-servo-zgodne-z-standardem-siemens-6fx-5008.html). kable (patrz https://lapppoland.lappgroup.com/)