You are here

Jak zrobić dobrą aplikację, która osiągnie sukces? Dzisiaj to nie takie łatwe. Zobacz z jakiego powodu

Posiadając już pomysł jaką aplikację chcemy stworzyć i w jakim obszarze szukać użytkowników, najistotniejsze to skupić naszą uwagę na jednym z istotniejszych elementów, czyli co tak faktycznie będzie ona robić? Powinniśmy zacząć od skutecznego researchu, gdyż jak w tym obszarze popełnimy błędy to późniejsza ich naprawa stanie się dość droga. Jak ją wykonać?

ASUS Eee Slate EP121
Author: ASUS
Source: ASUS
Aktualnie projektowanie aplikacji mobilnych to trudniejsze zadanie niż parę lat temu. Codziennie do sklepów trafia wiele nowych aplikacji, z którymi trzeba konkurować o uwagę użytkowników. Stąd więc pracując nad zupełnie świeżą aplikacją trzeba skupić się na znalezieniu niszy, która jeszcze nie do końca została zagospodarowana. Początkowo trzeba zacząć od zidentyfikowania potrzeb naszych użytkowników. Tworząc aplikację mobilną nie ma sensu na nowo wymyślać sposobu rejestracji czy wyglądu profilu użytkownika, jeśli nie jest to najbardziej istotny element naszej aplikacji.

Posiadając już konkretną grupę docelową, platformy oraz sposób w który powinna działać i prezentować się nasza aplikacja, można zabrać się do jej implementacji. To co wyróżnia dobre aplikacje to prostota, nieskomplikowany wygląd, intuicyjny sposób działania czy zdolność dostosowania się do potrzeb użytkownika. Tworzenie dobrej aplikacji wymaga skorzystania z natywnych technologii konkretnej platformy. Rozwiązania rodzaju Adobe AIR czy Phone Gap są w stanie być szybkie na samym początku, jednakowoż na dłuższy okres nie są efektywne, do tego stopnia, że ograniczają możliwości rozwoju.Stworzenie dobrej aplikacji kosztuje i niestety tych kosztów kosztów nie da się uniknąć. Za 30 tys. zł nie da się stworzyć zaawansowanej aplikacji, która będzie dostępna na wszystkie popularne platformy. Oprócz samego napisania aplikacji trzeba stworzyć grafiki, zrobić backend do jej obsługi, przeprowadzić testy a także przygotować aplikację do publikacji. To wszystko zajmuje dużo czasu. W Polsce niestety dosyć często oczekuje się od developerów niemożliwych rzeczy, za śmiesznie małe pieniądze. Tworzenie oprogramowania to proces ciągły i niestety umawianie się na stałą opłatę za wykonanie całej aplikacji zabija jej innowacyjność. Rzadko jest tak, że aplikacja od startu będzie funkcjonować tak jak należy.