You are here

Jak wybrać obiektyw, który będzie najbardziej właściwy? Na co zwracać uwagę? Co jest najważniejsze?

Zdecydowanie obecnie kupno aparatu nie jest trudnością, tak więc wielu amatorów, jacy pragną robić coraz ciekawsze zdjęcia przerzuca się z kompaktów na proste lustrzanki. Lecz w takiej sytuacji często mamy problem, jakiego rodzaju obiektyw nabyć?
aparat cyfrowy
Author: Lito Dela Casa
Source: http://www.flickr.com
Najbardziej poważny kłopot jest w takiej okoliczności, jak wymagamy, żeby nasza lustrzanka jednocześnie posiadała zoom, który będzie jak teleobiektyw, a jednocześnie będzie miała funkcję makro, czyli tak właśnie jak to wyglądało w kompakcie. Tak prosto nie jest, ponieważ do lustrzanek konieczny jest cały zestaw obiektywów, które dałyby radę spełnić nasze wymagania. Wśród tego wyboru nie jest tak łatwo się połapać, szczególnie iż każdy z producentów ma inne typy mocowania - . Czasem oznacza to, iż nie tylko sposób zamocowania obiektywu do korpusu jest różna, ale także mechanizm automatycznego ustawiania ostrości. Najpierw więc poznajmy specyfikację aparatu, jakiego rodzaju posiada typ mocowania.


aparaty


Z pewnością warte polecenia są modele sigma 17-50mm F2.8 - Lens Foto. Kolejna sprawa, z której musimy zdawać sobie sprawę jest tego rodzaju, że takie same obiektywy zainstalowane w aparacie analogowym i cyfrowym gwarantują różnorodne obrazy. Wynika to z tego, że produkcja matryc światłoczułych używanych w lustrzankach cyfrowych o wielkości klatki filmu 35 milimetrów jest raczej kosztowna, tak więc producenci robią je bardziej małe. Różne aparaty mają różną specyfikację, więc jest to niezwykle istotne, aby o tym pamiętać. W zależności też od tego, jaki obiektyw wybierzemy sprawdzi się on w konkretnych rodzajach zdjęć.


Posiadamy tak więc rodzaje szerokokątne, czyli takie, które stosuje się do fotografii wnętrz oraz krajobrazów czy standardowe modele o ekwiwalencie 35-80 milimetrów w fotografii reporterskiej. Ponadto są profesjonalne teleobiektywy, najbardziej właściwe do fotografii sportowej, jak i superteleobiektywy, które pasują do fotografii sportowej i przyrodniczej. Co jednakże równie istotne, zawsze kupujmy obiektywy w najlepszych sklepach, a jak obiektywy Sigma to Szczecin jest najlepszym miejscem. Liczy się szeroki wybór, ale także dobre doradztwo oraz wsparcie w razie kłopotów.