You are here

Jak powinno się efektywnie odprowadzać ciepło z nagrzewających się elementów?

Każdy element oraz część komputera w czasie stałej pracy tworzy ciepło, wskutek przepływu przez nie prądu elektrycznego. Bardzo narażony na bardzo duże temperatury jest procesor który nagrzewa się do nawet 50 0C. Oprócz tego trzeba tu ponadto powiedzieć o innych podzespołach takich jak karty graficzne, pamięci RAM, czy wiele innych elementów układu komputerowego.
komputery
Author: Dafydd Vaughan
Source: http://www.flickr.com
Na rynku w danej chwili znajduje się dużo rodzajów układów chłodzących, są to chociażby układy wodne, gdzie ciepło odprowadzane jest poprzez krążącą wodę o niższej temperaturze niż sam element podlegający procesowi chłodzenia, wentylator, radiator aluminiowy i wiele innych W wypadku bardzo efektywnych i szybkich procesorów posiadających kilka rdzeni nie możemy zapomnieć o równie efektywnym chłodzeniu, to samo tyczy się także kart graficznych posiadających dość podobny układ, który nagrzewa się w również dużym stopniu. Na rynku występuje przecież kilka modeli systemów graficznych o co najmniej dwóch procesorach. Rozpatrując rozwiązania chłodzące dostępne na rynku musimy zdecydować się na ten, który będzie dostosowany do podzespołów które mamy u siebie w komputerze jak również takie, które nie będą zbyt bardzo obciążać naszego budżetu. Jak wiadomo chłodzenie (strona firmy - serwis chłodni warszawa) cieczą wykazuje sporą skuteczność oraz znaczne obniżanie temperatury procesora nawet przy bardzo długiej pracy, lecz jest to rozwiązanie dosyć kosztowane. Bardzo dobrym przykładem dla dla procesorów z średniej półki jest radiator aluminiowy, który bezpośrednio odprowadza ciepło z elementów płyty głównej i zintegrowany jest z wentylatorem. Nie można tu zapominać o użyciu pasty termoprzewodzącej, którą trzeba nałożyć w małej ilości na górną część procesora Chłodzenie wodą jak i powietrzem możemy używać także na kartach graficznych, oczywiście tych większych pod względem jej rozmiarów jak i jej dużej wydajności. Wielu użytkowników decyduje się także na dość radykalny krok, a mianowicie podniesienie taktowania zegara procesora a co za tym idzie zwiększenie jego szybkości, lecz jak wiadomo wraz ze zwiększającą się liczbą gigaherców zwiększa się też temperatura.praca z laptopem
Author: Libertic
Source: http://www.flickr.com
Każdy kto tylko decyduje się na zakup nowego bardzo wydajnego procesora, karty graficznej lub pamięci RAM, musi przede wszystkim zainwestować także w chłodzenie tych podzespołów, ponieważ wraz z nagrzewaniem się spada wydajność tych poszczególnych elementów a co się z tym wiąże całego komputera. Kalkulując koszty zakupu nie możemy pomijać w tym przypadku ceny jaką przychodzi nam zapłacić za bardzo dobry układ chłodzący i nie ma to już znaczenia czy będzie to popularny wentylator zintegrowany z radiatorem, krążąca woda czy chociażby nawet zanurzenie całego sprzętu w oleju mineralnym.