You are here

Jak nabyć mieszkanie - przewodnik

Nabycie domku to częstokroć życiowa decyzja, jaka wymaga dogłębnego przemyślenia i rozważenia wielu przeróżnych aspektów: od doboru lokalizacji, przez sposób finansowania zakupu, aż po decyzję o wykończeniu lokalu.


Zanim dojdzie do wyboru położenia wymarzonego domu, warto zastanowić się, gdzie w ogóle szukać swego lokum.
meble
Author: Kārlis Dambrāns
Source: http://www.flickr.com


urządzenie elektryczne
Author: Dennis van Zuijlekom
Source: http://www.flickr.com


akumulator
Author: Włodarzewska S.A.
Source: Włodarzewska S.A.


Do wyboru będzie rynek pierwotny a także wtórny. W pierwszym przypadku do dyspozycji są nowiusieńkie mieszkania, co już stanowi ich ogromną wartość – możemy je swobodnie aranżować jak też dostosowywać do indywidualnych potrzeb, wybierać najwygodniejszy układ pomieszczeń, liczbę pokoi, piętro, a wręcz to, na jaką stronę świata wychodziły będą okna. Nie bez znaczenia są też współczesne rozwiązania i technologie w budownictwie, które stosuje się w nowych mieszkaniach, wyższa termoizolacja, a wręcz możliwość zakupu razem z kwaterą miejsca postojowego. Do tego nabywca otrzymuje jeszcze gwarancję, jakiej brak w przypadku apartamentów z rynku wtórnego. Mieszkania używane bywają natomiast troszkę tańsze, jednakże za to trzeba często sporo zainwestować w ich renowację. Ponadto technologia, która była wykorzystywana do ich budowy, dziś okazuje się przestarzała, a często konieczne staje się też ocieplanie domku.


Zanim konkretny lokal zostanie wybrany, warto szczegółowo przeanalizować własne wymogi oraz oczekiwania, a także styl życia. Niektóre osoby wolą ekskluzywne dzielnice, najodpowiedniej położone jak najbliżej centrum, pozostałe preferują lokalizacje daleko od centrum, poszukując przede wszystkim spokoju oraz ucieczki od zgiełku miasta.
Jeśli dojdzie już do wyboru konkretnej lokalizacji a także związanej z nią inwestycji, drugim krokiem musi być ocena wiarygodności dewelopera. Chodzi wszak nie wyłącznie o bezpieczeństwo pieniążków, ale też o sposób wykonywania i jakość realizacji inwestycji. Sprawdzoną firmą jest np. Archicom Wrocław.