You are here

Jak efektywnie walczyć z wilgocią w mieszkaniu?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/abrahama.net.pl/includes/menu.inc).
Nawet w niezwykle zadbanym i higienicznym domu ma szansę pojawić się wilgoć. Taki brzydki nalot pleśni pojawiający się w kątach ściany może mieć miejsce niezależnie od naszych starań. Jednak jeśli podejmiemy odpowiednie działania, można skutecznie zwalczyć wilgoć w mieszkaniu.


Warto się przekonać, w jaki sposób to zrobić.
Akumulatorowa wiertarko wkrętarka udarowa Bosch
Author: Bosch
Source: Bosch


W pierwszej kolejności musimy działać jak najszybciej, gdy tylko zauważymy, iż w naszym domu występuje wilgoć. W innym przypadku wilgotne miejsca błyskawicznie staną się ciemne i zaczną niemiło pachnieć. W tego typu miejscach po pewnym czasie mogą rozwinąć się grzyby pleśniowe, jakie mają niezwykle niekorzystny wpływ na konstrukcję ścian, a dodatkowo niekorzystnie wpływają na mieszkańców. Mogą wydzielać niebezpieczne toksyny, które wywołują m.in. alergię. Wilgoć w domu trzeba zatem usuwać zaraz po wykryciu pierwszych objawów.


Czasami konieczne jest jedynie zlikwidowanie tzw. mostku termicznego. Jest to miejsce, w którym ściana wychładza się bardzo szybko. Właśnie w takich zimnych punktach zwykle ma miejsce kondensacja pary wodnej i zagrzybienie. problem musi ustąpić po ociepleniu budynku. W szczególności starannie należy dostosować grubość styropianu lub wełny mineralnej w miejscu występowania mostków. W tych okolicznościach jednak trzeba skonsultować się z fachowcem, który doradzi nam, jak należy rozwikłać tego rodzaju kłopoty. Warto jest także szczegółowo sprawdzić wentylację, bowiem w bardzo wielu sytuacjach właśnie ta sprawa wydaje się problematyczna.


IT
Author: Justin Matthew
Source: http://www.flickr.com


Początkowo powinniśmy starać się o to, aby zlikwidować całkowicie powód zwilgocenia naszego mieszkania. Gdy nam się to uda, grzyb w mieszkaniu powinien z czasem ustąpić. Lepiej jednak natychmiast przyśpieszyć walkę z tym szkodnikiem i szybciej usunąć wilgoć z domu. Najłatwiej i najszybciej jest wysuszyć dmuchawą zgrzybienie. Można także zastosować pochłaniacz wilgoci. Gdy ściany wyschną, trzeba opryskać je środkiem do niszczenia pleśni.


Pamiętajmy, iż w ogromnym stopniu sami wytwarzamy wilgoć w naszym mieszkaniu, wykonując codzienne czynności. Z tego powodu tak istotne jest chociażby regularne wietrzenie pomieszczeń. Dzięki temu na co dzień będziemy przeciwdziałać problemom związanym z wszechobecną wilgocią.