You are here

Jak drukować dobrze i tanio

Pytaniem, na które powinniśmy sobie początkowo odpowiedzieć, jest pytanie: Czym w zasadzie jest „dobra drukarka”??? Czym musi się ona cechować, aby zasługiwać na to miano??? Otóż dobrą drukarką jest ta, która przy minimalnych kosztach zakupu i eksploatacji, daje nam jak najlepszą jakość wydruku.


Epson Stylus SX130
Author: Epson
Source: Epson
Obecnie na rynku ogólnie dostępne są dwa rodzaje drukarek: drukarki atramentowe i drukarki laserowe. Pierwsza z nich do drukowania używa tuszu pigmentowego lub barwnikowego, przez wystrzeliwanie maleńkich kropel barwnika przez mikroskopijne dysze wykonane w głowicy przechodzącej nad papierem.

Jej zaletami są mniejsze koszty zakupu zarówno drukarki jak i wkładów atramentowych, natomiast minusami: mała wydajność tuszu i gorsza jakość druku, w porównaniu z drukarką laserową. Drukarka (www) laserowa do wydruku używa, jak łatwo zgadnąć, lasera. W tym wypadku polega on na umieszczaniu na elemencie zadrukowywanym cząstek tonera (barwnego proszku, w skład którego wchodzą kuleczki: większe szklane i mniejsze, odpowiednio wybarwione, z żywicy termoplastycznej). Drukarka laserowa charakteryzuje się niezwykle dobrą jakością wydruku, który pod wpływem wody nie rozmazuje się (w odróżnieniu od druku atramentowego), niestety koszt jej zakupu oraz kupna tonerów jest wyższy(na przykład tonery do drukarek hp to wydatek od kilkudziesięciu, do nawet kilkuset złotych), jednak musimy je wymieniać dużo rzadziej niż wkłady w drukarkach atramentowych.

Epson Stylus Photo R3000
Author: Epson
Source: Epson
Co więc trzebazrobić, aby ograniczyć koszty??? Na rynku, zwłaszcza rynku internetowym, możemy znaleźć wiele sklepów, w których mamy możliwość zakupić tanie tusze oraz tanie tonery. Zazwyczaj są to zamienniki do drukarek , ale jednak czasami możemy znaleźć również oryginały w dobrych cenach. Jedyne, co musimy wiedzieć przed przystąpieniem do poszukiwań, to na jakim tuszu/tonerze pracuje nasze urządzenie. W następnej kolejności wchodzimy na albo po prostu wpisujemy odpowiednią frazę w wyszukiwarkę i w kilka chwil otrzymujemy wiele ciekawych możliwości. Nic skomplikowanego, prawda???

To jakie urządzenie wybierzemy, to już nasza indywidualna sprawa. Trzeba przeanalizować, w jakim celu chcemy stosować drukarkę i jak duże koszty jesteśmy w stanie ponieść. Z pewnością większą swobodę i wygodę korzystania daje nowocześniejsza drukarka - zobacz - laserowa, natomiast jeśli chcemy drukować głównie dokumenty, to atramentowa powinna być wystarczająca.