You are here

Jak dobierać obiektyw? Na co powinniśmy zwracać uwagę? Czy godny uwagi zakupienia jest obiektyw stałoogniskowy?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/abrahama.net.pl/includes/menu.inc).
Wielu użytkowników aparatów z obiektywami wymiennymi, po pewnym okresie zapoznawania się z nowym sprzętem i dołączonym do niego obiektywem, zaczyna poszukiwanie czegoś zupełnie innego, nowego, czasami niestandardowego. W dawnych czasach w systemie fotografii analogowej nie było to wielki problemem, gdyż zakupowało się obiektyw, który pasuje do klatki filmowej 35 mm. Natomiast w świecie cyfrowa fotografia niedoświadczony fotograf może się dość łatwo zgubić. Jak więc dobrać najbardziej właściwy obiektyw?
Jednym z bardziej najważniejszych parametrów obiektywu jest ogniskowa, ponieważ to ona definiuje zastosowanie. Podzielić więc jesteśmy w stanie obiektywy na dwa typy, co oznacza obiektywy stałoogniskowe oraz zmiennoogniskowe, są często definiowane jako szkła typu “zoom” - . Podczas kadrowania zdjęć należy mieć na uwadze, że głębia ostrości jest zależna bezpośrednio od ustalonej długości ogniskowej, co oznacza im dłuższa ogniskowa, tym większa będzie min.

Kliknij na odnośnik muzyka bez zaiks, on przybliży Ci wątek, który Cię aktualnie zafascynował. Przeczytaj tekst, zawierający interesujące informacje.

odległość ostrzenia, to oznacza, odległość, w której należy stanąć od fotografowanego obiektu, ażeby najkorzystniej ustawić ostrość.
obiektyw
Author: Eugene Romanenko
Source: http://www.flickr.com
Obiektywy stałoogniskowe są mniej uniwersalne, niż obiektywy typu zoom, ale najczęściej zapewniają dużo lepszą jakość obrazu. Umożliwiają również częściowo zmniejszyć niepożądane efekty na zdjęciach, takiego rodzaju jak choćby abberacja chromatyczna, co oznacza kolorowe obramowania wokół mocno skontrastowanych elementów. Sporą zaletą obiektywów stałoogniskowych jest także max otwór względny, dzięki niemu jesteśmy w stanie fotografować w bardziej ciężkich warunkach oświetleniowych, a również osiągnąć płytszą głębię ostrości - . Ciekawe i godne polecenia są jednocześnie obiektywy stałoogniskowe szerokokątne. Zaliczamy do nich szkła z dużym kątem widzenia, które rejestrują bardziej znaczną część sceny.


Obiektywem tego rodzaju nazywamy konstrukcje o ogniskowej mniejszej niż 35 mm..

Kliknij bez obaw ten odnośnik a stwierdzisz, że w najświeższym źródle zaprezentowano bardzo intrygujące wiadomości. One również są pasjonujące.

Najważniejszym wykorzystaniem takich szkieł jest fotografia wnętrz a także ujęcia krajobrazowe. W przypadku tej pierwszej bardzo ważne jest, żeby obiektyw miał małą min. odległość ostrzenia od fotografowanych obiektów. Najbardziej korzystnie takie obiektywy zakupować w profesjonalnych sklepach, na szczęście dużo ich powstało w ostatnim czasie, a szczególnie Szczecin jest godny uwagi.