You are here

Ewolucja druku

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/abrahama.net.pl/includes/menu.inc).
We współczesnej poligrafii można wyróżnić dwa elementarne rodzaje wydruku:
- drukowanie mechaniczne – analogowe,
- drukowanie elektroniczne – druk cyfrowy.
Obie formy są szeroko rozpowszechnione i w zależności od pożądanego efektu końcowego można wybierać wybraną technikę.
Epson Stylus Photo R3000
Author: Epson
Source: Epson
Drukowanie mechaniczne obejmuje cztery odmienne techniki: - drukowanie płaskie, - druk wklęsły, - drukowanie wypukłe, - sitodruk. Wszystkie wymienione rodzaje wymagają wykonania form drukowych, za pomocą których przenosi się farbę drukarską na podłoże.

Druk offsetowy jest przykładem drukowania płaskiego. Druk w tej technice polega na przenoszeniu farby z formy drukowej na podłoże dzięki właściwościom fizyczno-chemicznym elementów drukujących i niedrukujących formy drukarskiej. Elementy niedrukujące charakteryzują się niską adhezją dlatego nie przenoszą barwnika. Farba wykorzystywana w druku transportowana jest na podłoże z elementów drukujących przy pomocy cylindra offsetowego. W przypadku tej techniki otrzymać można najmniejszą grubość warstwy farby na papierze. Wśród maszyn offsetowych wyróżnić można następujące typy maszyn: zwojowe i arkuszowe.

W przypadku druku wklęsłego forma drukarska posiada elementy drukujące zlokalizowane poniżej elementów niedrukujących. Farba drukowa jest umieszczana na formie drukowej po czym przy użyciu specjalnego noża – rakla - jest ona oddzielana od elementów niedrukujących a następnie przenoszona bezpośrednio na podłoże. Wśród technik druku wklęsłego należy wymienić: - rotograwiurę (kosztowna technika, używana przeważnie do projektów wysokonakładowych, druku barwnych ilustracji lub wyrobów dekoracyjnych), - starodruk (technika wykorzystywana do wytwarzania papierów wartościowych oraz banknotów), - tampodruk (używany do druku na nieregularnych powierzchniach , np. breloków.

W druku wypukłym elementy drukujące w formie drukowej są umieszczone powyżej elementów niedrukujących.

Masz ochotę przejrzeć nowy artykuł na ten aktualny temat? Zatem kliknij łącze tutaj (https://dekoracyjneskory.pl/18-krowy) i przeloguj się do nowej witryny, którą dla Ciebie opracowaliśmy.

Farba drukarska jest nakładana tylko na elementy drukujące a później transportowana jest na podłoże. W druku wypukłym wyróżnia się: - typografię – technika głównie stosowana w latach 60-tych; dzisiaj mało popularna, - fleksografia – technika stosowana głównie do druku opakowań.

Sitodruk to forma druku, w której wykorzystywana jest forma drukowa w postaci siatki z otworami, z których część oczek jest zakryta (miejsca niedrukujące). Przez oczka niezakryte farba drukarska jest przeciskana za pomocą rakla i przenoszona na podłoże. Sitodruk jest formą bardzo prostą, w zasadzie bez ograniczeń formatowych. Przeważanie używany jest w przypadku druku niskich nakładów.Więcej ciekawostek dotyczących technik druku znajdziesz w witrynie - drukarnia we Wrocławiu, ul. Sołtysowicka 26A. Zapraszamy!


Poznaj polecaną propozycję tutaj: Drukarnia Kid

Source: opracowanie własne