You are here

Elektroniczne rozliczenie PIT? To możliwość, jaka ma wiele plusów

Jedną z powinności każdego podatnika jest roczne rozliczenie. Do ostatniego dnia kwietnia trzeba złożyć w swoim urzędzie dobrze uzupełnioną deklarację. Od jakiegoś czasu można to również wykonać poprzez drogę elektroniczną, co jest coraz bardziej popularnym wyjściem wśród osób do tego zobowiązanych. Elektroniczne rozliczenie PIT jest możliwe od 2012 roku.
rozliczenie pitu
Author: Lucas Hayas
Source: http://www.flickr.com
Dziś korzysta już z niego sporo osób, ponieważ jedynym wymogiem jest dostęp do internetu. Trzeba wejść na serwis internetowy Ministerstwa Finansów, po czym odnaleźć specjalnie zamieszczony wniosek. Można też skorzystać z zamieszczonej na stronie aplikacji bądź ściągnąć jeden z powszechnie dostępnych programów do rozliczeń. Każda opcja jest tak samo dobra, toteż musisz sam zadecydować, która będzie dla ciebie najdogodniejsza.

Jedną z głównych zalet elektronicznego rozliczania jest prosty sposób obsługi - pitax.pl/Nie trzeba do tego żadnych umiejętności, poza precyzyjnym czytaniem umieszczonych w programie bądź w serwisie wskazówek. Należy wypełniać puste rubryki, a obliczenia dokonają się automatycznie. Aplikacja pamięta dane, więc nie musimy ich wpisywać później w uzupełnianych formularzach.
pit
Author: Kārlis Dambrāns
Source: http://www.flickr.com
Po ich uzupełnieniu dostaniemy numer, który podajemy w stosownym miejscu, by otrzymać urzędowe poświadczenie odbioru. To nasz dowód, że zeznanie zostało wysłane w terminie, ponieważ przekroczenie danego dnia powoduje nałożenie finansowych kar na podatnika, których lepiej jest uniknąć. Decydując się na elektroniczne rozliczenie PIT trzeba jedynie pamiętać, że za pierwszym razem musimy samodzielnie udać się do urzędu, by wypełnić formularz, jaki uprawnia nas do podpisywania zeznania rocznego w imieniu męża albo żony. Będzie to wyłącznie jednorazowa wizyta, zatem dobrze jest załatwić to przy okazji, gdy będziemy nieopodal urzędu. Dotyczy to oczywiście osób po ślubie, o czym powyżej wspomniano.

Elektroniczne rozliczenie PIT to bardzo komfortowe wyjście, nad którym opłaca się zastanowić, jeśli chcemy sprawnie i bez trudu składać zeznania podatkowe - portal podatkowy. W razie wątpliwości można udać się do biura podatkowego albo skontaktować się ze znajomym księgowym, aby naświetlił nam kwestie, jakie nie są dla nas do końca zrozumiałe.