You are here

Dobre kontakty z klientami – co należy na ten temat wiedzieć?

W każdej firmie nieodzowne są pewne procedury, które pomagają lepiej wszystkim funkcjonować. Możemy to porównać do hierarchii, skoro, jest podział na działy i funkcje musi być też rozróżnienie na konkretne sposoby postępowania pozwalające na lepszą pracę. Nawet w niedużych firmach powinniśmy o tym pamiętać, nawet w jednoosobowych działalnościach gospodarczych trzeba pamiętać o wielu obowiązkach, więc co dopiero, gdy pomyślimy o wielkiej firmie z kilkoma działami i wieloma klientami.

Dość istotne w wielu firmach, powiedzmy od średniej wielkości jest dedykowane programy. Spośród w najwyższym stopniu obiecujących i oferujących wiele możliwości trzeba wspomnieć o programie CRM. Z angielskiego CRM to customer relationship management, co znaczy zarządzanie relacjami z klientami. Najłatwiej rzecz ujmując jest to zbiór narzędzi oraz procedur koniecznych w zarządzaniu relacjami z klientami.

Filozofia CRM (zobacz Opiekun Informatyczny > tylko profesjonalne informacje) jest w świecie biznesu już bardzo długo, lecz niedawno wykorzystanie CRM stało się jeszcze bardziej powszechne. Wszystko to dzięki większym możliwościom, czyli bardziej zaawansowanej technologii i integracji danych. Firmy muszą analizować rozwiązania CRM - serwis internetowy -, żeby zostawić przy sobie stałych klientów, to znaczy, by przede wszystkim pomagać im w indywidualnych i najważniejszych potrzebach. Logika jest nieskomplikowana i niezawodna: przedsiębiorstwa skupiają się, by dostarczyć najwyższej jakości usług, są one dobrane do najbardziej istotnych klientów, tworzy to lojalność, a w konsekwencji bardziej znaczne przychody. Oferowanych jest bardzo dużo różnych programów CRM (więcej informacji pod tym linkiem: ceny oprogramowania CRM) – od dość łatwych w obsłudze i bezpłatnych po zaawansowane i płatne. Najbardziej nowoczesne programy do CRM muszą przede wszystkim opracowywać scenariusze zwielokrotnienia przychodów i sprzedaży, co przynosi rezultaty w dłuższej perspektywie, a także istotne jest jednocześnie nawiązywanie i poprawianie relacji biznesowych. Dodatkowo, dobry CRM musi dosyć mocno poprawiać obsługę klienta, co znaczy profilowanie klientów, którzy przekładają się na odpowiedni marketing docelowy, powinien też być lepszy dział informacji pomagający podejmować najważniejsze decyzje.Te wszystkie zalety poprawiają relację z klientami, co owocuje nowymi kontraktami i większymi dochodami. System pomaga także w korzystniejszych relacjach z dotychczasowymi klientami, bo świetnie definiuje ich potrzeby, dzięki czemu dostajemy informację zwrotną o kluczowych sprawach niezbędnych w odpowiednich relacjach.