You are here

Dobieranie obiektywu Sigma do swoich potrzeb

Każdy amator fotografii cyfrowej poszukuje optymalnego obiektywu do swojego sprzętu. Każdy doświadczony fotograf zdaje sobie jednak sprawę, że tego rodzaju urządzenie nie istnieje. Optyka ma swoje ograniczenia, których nie da się żadnym sposobem uniknąć. Zaawansowane obiektywy zapewniają dobrą jakość zdjęcia, nie są to jednak obiektywy wszechstronne. Teleobiektywy służą do uwieczniania dalekich obiektów, są więc stosowane przez fotoreporterów czy astro fotografów. Optyka stałoogniskowa natomiast odznacza się bardzo dobrą jakością obrazu, ale z uwagi na niemożność szybkiej zmiany kadru, wykorzystuje się ją zazwyczaj w warunkach studyjnych.
Cechy a zastosowanieobiektyw
Author: Steve Jurvetson
Source: http://www.flickr.com
Producenci lustrzanek cyfrowych oferują sporo obiektywów do swoich urządzeń, każdy cechujący się innymi właściwościami optycznymi. Obiektywy te można wykorzystywać tylko w aparacie tego samego producenta. Wyjątkiem jest firma Sigma, produkująca swoje urządzenia z mocowaniami dla wszystkich popularnych producentów. Każdy obiektyw Sigma 18 200 posiada parę podstawowych parametrów, które decydują o jego głównym przeznaczeniu. Najważniejsze dwa, to: ogniskowa i przesłona. Ogniskowa decyduje jaki kąt widzenia będzie miał obiektyw. Obiektyw o wyższej ogniskowej to teleobiektyw, ten o niskiej ogniskowej to dobry obiektyw szerokokątny. Tego rodzaju obiektywy wykorzystuje się zwykle – możliwe jest uwiecznianie obiektów ruchomych.

Fotografia profesjonalna

W sprzedaży jest oferowana także optyka do zaawansowanej fotografii – na przykład do uzyskiwania panoram sferycznych. Rodzajem zaawansowanej fotografii, która jest znana przeciętnemu fotografowi jest makrofotografia. Opiera się ona na utrwalaniu elementów w dużym zbliżeniu. Tego rodzaju rezultat trudno jest jednak otrzymać z użyciem teleobiektywu. Obiektyw makro nie oferuje bowiem większego zbliżenia, lecz możliwość wyostrzenia obrazu położonego blisko przedniej soczewki obiektywu, której to teleobiektywy nie mają (Więcej).