You are here

Do jakiego rodzaju zadań najlepszy jest Ubuntu? Na jakiej zasadzie działa? Czy warto z tego korzystać?

Ubuntu to bardzo ciekawy oraz popularny serwer. Wyrażenia ubuntu wywodzi się z języków plemion Xhosa i Zulu, które mieszkają w południowej Afryce. Ubuntu oznacza “człowieczeństwo wobec innych” i to określenie jest dobrane perfekcyjnie, ponieważ głównym celem dystrybucji jest zapewnienie użytkownikom domowym kompletnego, otwartego systemu, który będzie łatwy w obsłudze i jednocześnie stabilny, niezawodny i nowatorski.
Wydanie pierwsze Ubuntu ukazało się 20 października 2004 jako tymczasowa odmiana dystrybucji. Początkowy i najbardziej istotny cel to stworzenie własnego, 6-miesięcznego cyklu wydawniczego. Projekt powoli, ale skutecznie się rozwijał. Kolejne wersje Ubuntu pokazały, iż początkowy sukces nie był przypadkowy - sprawdź ofertę Tiktalik. Korzystanie z ubuntu jest rzeczywiście bezproblemowe, tak więc ustawienia domyślne i wykrywanie sprzętu odbywa się bez konieczności podejmowania działań ze strony korzystającego z programu.
komputer
Author: sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Jest dość mocno uproszczona administracja, uzyskana jest dzięki graficznym konfiguratorom, co bez wątpienia podnosi intuicyjność w dziedzinie korzystania z takiego programu. To prawdopodobnie najpopularniejsza na świecie dystrybucja (zobacz tutaj) systemu GNU/Linux, to także trzeci pod względem liczby użytkowników system operacyjny. Liczebność użytkowników systemu jest z pewnością większa niż podawane jeszcze parę lat temu 8 milionów. Najbardziej ważne informacje o systemie są publikowane na portalach internetowych na świecie - sprawdź parametry techniczne serwerów. Nowe wersje dystrybucji Ubuntu publikuje się co pół roku. Każda z wersji na swój numer oraz nazwę kodową. Taki numer wersji definiuje datę jej wydania. Nazwy wydań złożone są z epitetu, jaki określa nazwę zwierzęcia. Jedno i drugie słowo rozpoczyna się od identycznej litery, każde następne wydanie otrzymuje następną literę alfabetu. Jak chodzi o serwery, to Ubuntu proponuje w rzeczy samej ciekawy produkt.

Takim czymś jest darmowa dystrybucja GNU/Linux, która bazuje na Debianie. Przeznaczona jest właśnie do zastosowań serwerowych, określa się ją Ubuntu server edition. Po instalacji jesteśmy w stanie korzystać z pakietów serwera email, www, baz danych i wielu innych. Instalacja odbywa się w trybie tekstowym, jest to projekt tworzony obok Ubuntu, od jakiego różni się konfiguracją oraz pakietami zainstalowanymi po instalacji.