You are here

Czym jest wzorcowanie suwmiarek i kto powinien wykonywać taką czynność?

Zakłady naprawcze to miejsca, gdzie reperuje się wszelkie elementy. To wie wszelki człowiek. Wszakże czy też wszyscy ludzie wiedzą, iż niektóre części powinny do siebie pasować co do ułamka milimetra? Jak to się robi? Jakich używa się do takiego zamysłu narzędzi?


Są do takiego specjalistyczne przyrządy pomiarowe.


efekty
Author: Cezary Borysiuk
Source: http://www.flickr.com


Niektóre z nich to swoiści kontynuatorzy sprzętów, które służyły do tego zamysłu również w przeszłości, lecz zostały unowocześnione. Doskonałym na to przykładem jest popularna suwmiarka, jaka zezwala na zmierzenie szerokości badanego przedmiotu. Kiedyś okazywały się być to narzędzia całkowicie mechaniczne, obecnie ich bardziej innowacyjne wersje mają np. cyfrowy wyświetlacz. Istnieją poza tym suwmiarki sensorowe zegarowe, specjalne i suwmiarki Schulza. Należy żałować, że mogłaby wydarzyć się sytuacja, kiedy suwmiarka wskazuje błędny odczyt. Należałoby wtenczas wykonać czynność o nazwie wzorcowanie suwmiarek. Należy przyznać, że można jej dokonać samodzielnie, wszakże należy faktycznie wiedzieć, co się robi. Ponadto tego typu regeneracja nie przynosi pewności zgodności pomiaru.
Istnieją wszakże firmy, które są profesjonalistami w tego typu reperacjach. Starczy tylko dostarczyć do niej dane narzędzie metrologiczne i już po kilku dniach można by odebrać nareperowany instrument. Należy albowiem powiedzieć, iż takie wzorcowanie suwmiarek musi zostać wykonane jednogłośnie z obowiązującymi wzorcami oraz regułami jakości. Jest to czynność niezwykle dokładna, do wykonania jakiej niezbędna jest specjalistyczna wiedza oraz duże doświadczenie.


Jeżeli masz jakikolwiek warsztat oraz do wykonywanych przez Twoją firmę usług wykorzystujesz wszelkie narzędzia metrologiczne, faktycznie warto jest mieć gwarancję, iż wskazują one prawidłowe odczyty.