You are here

Czym jest świadectwo wzorcowania oraz z jakiego powodu jest to niezwykle istotny dokument dla różnych wytwórców?

Znakomicie pamiętasz, że w obecnych czasach mnóstwo przedmiotów jest analogicznych, wykonywanych w jednolitej postaci. W taki sposób elementy, jakie powinny do siebie wzajemnie pasować, mogą bezkonfliktowo ze sobą pracować.


Epson Stylus SX130
Author: Epson
Source: Epson


Co prawda do prawidłowego działania nie wszelakich z nich konieczne jest tzw. świadectwo wzorcowania, ale nikt nie mówi, że nie ma narzędzi, które tego typu certyfikatu nie wymagają. A czym właściwie jest takie świadectwo? Więc jest to akt, który zaświadcza, iż dany składnik był wytworzony starannie według określonego wzoru. Przykładowo jest ono konieczne przy realizacji różnych sprzętów pomiarowych. Czy też wyobrażasz sobie zwykły z pozoru miernik temperatury, jaki u obu osób wskazuje np. 15 st. C, ale robi to suwerennie od rzeczywistej temperatury? Innym dowodem potrzeby stosowania się poprzez wytwórców urządzeń pomiarowych do certyfikatu o nazwie świadectwo wzorcowania są samochodowe prędkościomierze.
komputery
Author: Elisa Fair
Source: http://www.flickr.com


Łatwo wyobrazić sobie chaos na drogach, jaki na pewno powstałby, gdyby wszelcy ludzie jechali z prędkością przykładowo 60 km/h, ale w praktyce jeden samochód jechałby przykładowo 40 km/h, a inny sto km/h. Jak zatem widać, świadectwo wzorcowania to niezbędny akt, do jakiego muszą stosować się wytwórcy różnych sprzętów pomiarowych. A tego typu jest wszakże niemało. Takowe chociażby wagi w marketach.


Chyba wszyscy kiedy chcemy zakupić 1 kg jakiegoś towaru, pragniemy w praktyce tyle uzyskać. A kto te świadectwa wydaje? Okazuje się, iż jest to państwowy instytut, którym w naszym kraju jest Główny Urząd Miar.