You are here

Czym charakteryzuje się dobry agregat prądotwórczy? Do czego jest przydatny?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/abrahama.net.pl/includes/menu.inc).
Każdy z nas może posiadać własne źródło energii. Takie coś jest możliwe dzięki niedrogim i wszędzie dostępnym agregatom produkującym prąd. Mogą one zaopatrywać w prąd urządzenia elektryczne tam, gdzie nie istnieje możliwość podłączenia się do sieci energetycznej. Taki sprzęt będzie przydatny dla każdego, w różnych sytuacjach - na biwaku, ogródku czy garażu, do wszystkich miejsc, gdzie nie możemy doprowadzić prądu. Może również być elementem instalacji dodatkowego zasilania domu, szczególnie w razie dłuższej przerwy w dostawie prądu. Do używania w domu najbardziej właściwe są urządzenia o niezbyt dużych gabarytach oraz mniejszej mocy.


agregat
Author: Honda
Source: Honda
W przypadku urządzeń, które wytwarzają energię elektryczną prądu przemiennego określa się tak zwaną moc pozorną, której jednostką jest woltoamper. W dość dobrej cenie można zakupić te o mocy od 0,5 do paru kVA. Agregat o sile do 1,5 kVA jest często przenośny, na przykład w formie walizki. Te o większej mocy są już spore i ciężkie, dlatego trzeba je transportować na kołach, z tego względu powinno się je traktować bardziej jako maszyny(zobacz części do silników maszyn budowlanych ) stacjonarne. Tańszy agregat przenośny zasila urządzenia do niego przyłączone energią, która została nagromadzona wcześniej w akumulatorach. Dużym minusem tego rozwiązania jest niezbyt długie działanie. Tak więc są w stanie wyprodukować moc kilkuset watów przez kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt minut, po których potrzebują kilkugodzinnego ładowania akumulatorów.


przenośny agregat spalinowy
Na dość swobodne używanie sprzętów elektrycznych pozwalają generatory prądotwórcze, które napędzane są silnikami spalinowymi. Całkowite uzupełnienie takich zbiorników paliwa wystarcza na parę godzin pracy. Siła zaś zależy od zastosowanego silnika. Może być o dowolnej mocy, ale wpływa to oczywiście na cenę urządzenia. Do dziesięciu tysięcy będziemy w stanie zakupić agregaty o mocy kilku kilowatów. W odróżnieniu od akumulatorowych te spalinowe są nieodpowiednie do stosowani w zamkniętych pomieszczeniach.

Jeżeli zainteresował Cię niniejszy artykuł, bez ociągania zobacz dodatkowo inne warte zerknięcia wpisy - na pewno także Cię zaintrygują.

Wytwarzają spaliny, potrzebują ochładzania powietrzem jak i, co też jest ogromnym minusem, nieprzyjemnie hałasują. Musimy je więc ustawiać na dworze, dobrze jest postawić je pod dachem, w miejscu, gdzie hałas pracującego silnika nie będzie męczący.