You are here

Czy łącza typu USB 1 są nadal potrzebne?

W roku 1996 na rynek IT weszły przewody posiadające złącza typu USB. W naszych czasach wyśmienicie każdemu znane, musiały przejść początkowo ciężką drogę. W tym artykule omówimy wyłącznie pierwszy model.


Prekursor wszystkich dziś będących w sprzedaży łączy typu USB, to jest USB 1.


zamontowana klimatyzacja
Author: Mike Prosser
Source: http://www.flickr.com


usb mini
Author: Kris Duda
Source: http://www.flickr.com


0 był czymś nowym. Dlaczego? Pierwotnie, nim wymyślono USB, drukarki, klawiatury, myszki i sporo pozostałych maszyn miało własne złącza, co było problemem dla producentów pierwszych PCtów, z tego powodu iż znacznie komplikowało to składanie komputera - ceneo.
Niestety, lecz czas pokazał, że łącza USB 1.0 mają sporo wad, z tego powodu prędko wyprodukowano ulepszoną wersję USB 1.1, jaka wprowadzała kilka zmian. Otóż, zwiększała prędkość przesyłu informacji z procesora oraz co ważniejsze nie niszczyła się tak szybko. Dziś producenci komputerów odchodzą od produkcji w swoich urządzeniach złączy typu 1.0 lub 1.1, co niestety zmusza nas byśmy albo kupowali przejściówki albo kompatybilne maszyny. Na szczęście istnieją jeszcze wytwórcy pierwszych typów złączy USB, którzy mają w ofercie niedrogie wymienniki, wówczas gdy nasze stare kabla (zobacz obciążalność prądowa przewodów) się zużyją, a firmowych już nie mamy możliwości dostać. Jedną z takich firm jest Sandisk, powstała w Stanach Zjednoczonych firma, sprzedająca dzisiaj najtrwalsze łącza typu USB na północnej półkuli. Dlatego USB SanDisk jest uznanym przez twórców komputerów łączem, jakie oferuje dużą prędkość transportu danych. W ofercie tej marki znajdujemy właśnie łącza pierwszej generacji 1.0 i 1.1, w bardzo małych cenach. To jest właśnie powodem niewiarygodnego sukcesu firmy SanDisk, że nie zaprzestała produkcji złączy USB 1.0 i 1.1. Zaś nowa generacja to jest 2.0 posiada zamontowane złącze USB mini, jakie, jak deklaruje producent jest następną rewolucją, z tego powodu iż, oferuje przesył danych z szybkością nawet do 2 Gb/s oraz możliwość - .


dron
Source: pixabay.com


luźnego powiększania długości kabla, bez jakiegokolwiek spadku prędkości przesyłu danych.


Złącza typu USB, nazywane profesjonalnie uniwersalną magistralą szeregową stały się przyczyną rewolucji i aż do naszych czasów są zasadniczym złączem teoretycznie we wszystkich urządzeniach. To złącza USB zezwoliły na ujednolicenie wytwarzania PCtów. firma SanDisk jest aktualnie najlepsza wśród pozostałych producentów.