You are here

Co zrobić ze zużytym sprzętem elektrycznym czy elektronicznym

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/abrahama.net.pl/includes/menu.inc).
Na świecie, jak i w naszym kraju z roku na rok kupuje się coraz więcej sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Błyskawiczny postęp technologiczny pociąga za sobą to, iż urządzenia szybko stają się przestarzałe. Laptopy, tablety albo telefony po kilku sezonach wymieniamy na nowe, mocniejsze i bardziej wydajne. Podobnie jest w przypadku większych sprzętów. Urządzenia zwykle psują się niedługo po okresie gwarancji. Naprawa pralki albo lodówki może okazać się nieopłacalna i zwykle najwygodniej jest po prostu kupić nowy sprzęt. Ale co zrobić ze starym sprzętem? Przecież nie można wyrzucić go prosto do kosza.


Sprzęt elektroniczny do utylizacji
Author: Hanan Cohen
Source: http://www.flickr.com
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny należy poddać recyklingowi - odbiór i utylizacja zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego). Utylizacja to najlepszy sposób na pozbycie się starego urządzenia elektrycznego lub urządzenia elektronicznego. Tym sposobem zyskamy pewność, że stare urządzenie nie zaśmieci naszego środowiska, a jednocześnie można odzyskać sporo cennych materiałów. Zużyty sprzęt (www) elektryczny i elektroniczny to wbrew pozorom niezwykle wartościowe odpady. Oprócz stali i plastiku, części elektroniczne kryją w sobie całą listę metali szlachetnych, chociaż czasami w niewielkich ilościach. Zaliczyć do nich możemy między innymi srebro, platynę, miedź. Jeśli utylizacja odpadów elektronicznych jest przeprowadzana na szeroką skalę, to może być bardzo dochodowym przedsięwzięciem. Co więc powinniśmy zrobić, jeśli posiadamy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (sprawdź polecaną stronę)? Taki sprzęt musimy koniecznie oddać do specjalnego punktu. Taki obowiązek nakłada na nas prawo, to znaczy ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Jeżeli zdecydujemy się pozbyć się elektrośmieci w nieodpowiedni sposób, pamiętajmy, iż zgodnie z prawem może nam grozić wysoki mandat, a nawet postępowanie prze sądem.


Sprzęt komputerowy do utylizacji
Author: ClerkBase
Source: http://www.flickr.com
Z tego powodu warto przestrzegać prawa i jednocześnie zadbać o środowisko. Nie jest to trudne, ponieważ przedsiębiorstwa, jakich zadaniem jest utylizacja elektrośmieci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oferują darmowy odbiór sprzętu za pomocą własnego transportu.kliknij galeriaoswietlenia.pl galeriaoswietlenia.plJedyne, co trzeba zrobić, to znaleźć właściwy punkt odbioru odpadów i poprosić o odbiór. Warto jest sprawdzić, czy taka firma jest zarejestrowana w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska i czy przestrzega odpowiednich norm dotyczących ochrony środowiska, czego dowodem może być na przykład certyfikat ISO.

Pamiętajmy, aby troszczyć się o środowisko i odpowiednio podchodzić do tematu elektrośmieci. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny może być niebezpieczny dla środowiska, więc jego odpowiednia utylizacja jest sprawą niezwykle istotną. Pamiętajmy o tym, kiedy będziemy chcieli pozbyć się starego sprzętu.